Jak komponować zdjęcia
Wskazówki - jak lepiej komponować zdjęcia (wolne tłumaczenie artykułu)
Kompozycja to temat, od którego powinno rozpoczynać się swoją przygodę z fotografią, i... nigdy o nim nie zapominać. Poznaj siebie a będziesz robić lepsze zdjęcia.

Jak komponować zdjęcia to najczęściej poruszany temat. Jak poprawnie ? Czego nie robić ? Jak nauczyć się lepiej komponować zdjęcia ? Nieco zabawne jest mówienie o tym, gdyż podstawą kompozycji jest subiektywna - nie ma odpowiednich czy niewłaściwych.

Używając programów do edycji w Windows XP, możesz zmieniać kompozycję swoich zdjęć w przeróżny sposób. Lecz wciąż potrzebujesz punktu wyjścia z dobrze skomponowanym zdjęciem.

Nowe pomysły są często zapoczątkowane przez fotografów patrzących "inaczej". Spójrz na prace dobrych fotografów. Czy trzymają się zasad kompozycji ? Bardziej prawdopodobne jest, że zauważysz ich własny styl.Co zrobić żeby poprawić swoje prace i rozwijać swój własny styl ?

Są rzeczy, które możesz zrobić, żeby poprawić zdjęcia. Oto parę sugestii:

Zwróć uwagę na kadrowanie.
Nic bardziej nie niszczy dobrego zdjęcia jak rozproszone elementy w tle. Nie zwracaj zbyt dużej uwagi na temat zdjęcia ignorując jednocześnie to, co dzieje się wokół głównego tematu. Zwracaj uwagę na słupy, drzewa i linie energetyczne i patrząc na to co dzieje się przy krawędziach zdjęcia, zadaj sobie pytanie: "Czy to rzeczywiście jest potrzebne na moim zdjęciu ?"


Poznaj regułę złotego podziału.
Jedna z najbardziej popularnych zasad - w regule złotego podziału - nakazuje Twojej wyobraźni podzielenie obrazu w wizjerze na trzy pola, zarówno w poziomie ja i w pionie. Siatka tworzy cztery przecinające się punkty. Umieść swój główny obiekt tam, gdzie krzyżują się linie, zamiast w centrum kadru.


Każdy obraz posiada plan pierwszy oraz tło.
Jak wiesz, inni oglądając Twoje zdjęcia określają, co umieściłeś na pierwszym planie a co w tle. Na przykład, zbliżenie, wybranie większej przysłony, rozmywa tło utrzymując ostry obiekt na pierwszym planie. To dobry sposób fotografowania portretów. Odwrotnie, oddalenie do szerokiego kąta i wybranie mniejszej przysłony, pozwala pokazać Ci główny obiekt oraz otoczenie w porównywalnej ostrości. Pozwól głównemu obiektowi być dominującym na pierwszym planie oraz użyj tła do powiedzenia czegoś więcej o temacie i otoczeniu zdjęcia.


Zmieniaj kąt widzenia.
Spróbuj uklęknąć lub nawet połóż aparat na ziemi. Wejdź na schody, jesteś wtedy wyżej niż obiekt, który fotografujesz. Aparaty cyfrowe mają obracane wyświetlacze LCD idealne do tego celu. Zmieniając kąt widzenia dostarczasz świeżej perspektywy i tworzysz bardziej dramatyczne zdjęcia.


Zwracaj uwagę na elementy w scenie, które prowadzą oczy oglądającego przez zdjęcie.
Kręta ścieżka, rząd słupów telefonicznych lub nawet linia krzeseł na plaży mogą służyć jako element w dobrym zdjęciu.


Miej oczy otwarte na wzory w naturze lub ręcznie wykonane przedmioty.
Interesująca fotografia może składać się z fal i wzorów stworzonych przez zaspy śnieżne, przelatujące w formacji stado ptaków lub rury ułożone w stosie na placu budowy.


Próbuj zbliżenia.
Spójrz na fakturę w zmarszczkach na twarzy lub korze drzewa. Ręce mogą dużo powiedzieć o osobie. Zwracaj uwagę na detale.


Przycięcie pozwala ożywić zdjęcie.
Jeżeli edytujesz swoje zdjęcia na komputerze, nie jesteś ograniczany standardowymi formatami 10 x 15 cm, 12 x 17 cm lub 20 x 25 cm. Patrz uważnie na każde zdjęcie i przemyśl co chciałbyś żeby inni zobaczyli na zdjęciu, na co zareagowali i wytnij to co niepotrzebne. Testuj różne niecodzienne kształty, jak szerokie poziome ujęcie lub wąskie pionowe.


Pamiętaj...
Różnorodność jest przyprawą fotografii.
Kompozycję ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia. Eksperymentuj, baw się i ucz !
komentarze
..
..